Chcę się ubezpieczyć! Ale w której firmie?

Ubezpieczenie jest przydatnym instrumentem dla osób, chcących zabezpieczyć sytuację finansowo-materialną sobie i swoim bliskim. Często zastanawiamy się, czy wziąć polisę na życie, czy na dom? A może wybrać je wszystkie? Rzadko jednak zadajemy sobie inne, kluczowe pytanie - jak dobrać sobie odpowiednią firmę ubezpieczeniową? To dość skomplikowane, jako że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, a każdy reklamuje się jako ten "numer 1". Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów, którymi warto się kierować przy decyzji o powierzeniu swojego bezpieczeństwa instytucjom finansowym.

Ubezpieczenie jest przydatnym instrumentem dla osób, chcących zabezpieczyć sytuację finansowo-materialną sobie i swoim bliskim. Często zastanawiamy się, czy wziąć polisę na życie, czy na dom? A może wybrać je wszystkie? Rzadko jednak zadajemy sobie inne, kluczowe pytanie – jak dobrać sobie odpowiednią firmę ubezpieczeniową? To dość skomplikowane, jako że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, a każdy reklamuje się jako ten „numer 1”. Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów, którymi warto się kierować przy decyzji o powierzeniu swojego bezpieczeństwa instytucjom finansowym. 

Wiedz, czego chcesz

Najlepsza wskazówka jest taka, aby dopasować ubezpieczalnię do swoich potrzeb, a nie swoje potrzeby do ubezpieczalni. Oznacza to w praktyce, żeby przed zapoznaniem się z ofertą firm, dokładnie określić, czego chcemy. Warto zastanowić się nad długością okresu ubezpieczenia, miesięcznymi kwotami, które jesteśmy w stanie na nie wydać oraz minimalnym zakresem polisy, który nas interesuje. Jeśli zawczasu ustalimy własne oczekiwania, selekcja odpowiedniej oferty będzie o wiele szybsza i łatwiejsza.

Sprawdź swoją instytucję

Po drugie, warto rozeznać się w kwestii wiarygodności marek. Poza stronami internetowymi samych firm, które oczywiście będą mówiły o nich wyłącznie w superlatywach, dobrze jest sprawdzić opinie użytkowników. Przeczytaj je uważnie – średnia przyznanych gwiazdek nigdy nie powie Tobie tyle, co komentarze zwracające uwagę na zalety i wady danego rozwiązania. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać opinii internautów, wypróbuj przeznaczone do tego portale, tzw. „porównywarki” ubezpieczeń, jak np. Rankomat.pl czy Ubezpieczenie.com.pl. Poza zaznajamianiem się z wiarygodnością konkretnej firmy, na tych stronach możesz także porównywać ich oferty. To jedna z najlepszych metod, ułatwiająca wybór właściwego dla Ciebie ubezpieczenia. 

Dowiedz się podstaw

Jeśli mimo powyższych porad wciąż szukasz nowych sposobów na określenie właściwej dla Ciebie firmy, dowiedz się na własną rękę podstawowych informacji w zakresie polis. Przyswój kilku terminów tj. wartość całkowita ubezpieczenia oraz zapoznaj się z kluczowymi mechanizmami, np. wyłączeniem odpowiedzialności. Wiedza buduje pewność i dzięki niej wybór odpowiedniej oferty będzie jeszcze łatwiejszy.

Podsumowanie

Ubezpieczenie to sprawa ważna, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad jego właściwym zakupem. Pamiętaj, aby sprecyzować swoje oczekiwania od firm, przez co łatwiej dostrzeżesz zadowalającą Cię ofertę. Zbadaj wiarygodność marki, której zawierzasz swoją przyszłość i porównaj jej ofertę z innymi. Możesz także pokusić się o stanie się swoim własnym ekspertem w tym zakresie! I pamiętaj, rady i zalecenia mogą być niesłychanie istotne, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie.